Rakúsko podporuje Grékov, chce im dať viac času na splácanie

27.8.2012

VIEDEŇ 27. augusta (WEBNOVINY) – Grécko by mohlo dostať viac času na splatenie svojich dlhov.

Podmienkou však je, že sa bude držať cieľov v oblasti reforiem a úspor, na ktorých sa dohodlo s Európskou úniou. V nedeľu to vyhlásil rakúsky kancelár Werner Faymann.

„Vidím celkom dobrú šancu, že sa s Gréckom dopracujeme k riešeniu. Gréci sa budú držať dohôd s EÚ a za to získajú viac času na splatenie dlhov,“ povedal Faymann v rozhovore pre rakúsky denník Österreich.

Najdôležitejšou vecou je podľa neho to, aby sa Atény držali cieľov v oblasti reforiem a úspor, na ktorých sa dohodli s EÚ.

„Keď to bude zaručené, som za predlženie času na splatenie dlhov,“ uviedol a zároveň dodal, že Grécko by mohlo dostať dodatočné dva alebo tri roky. Nemecko a Francúzsko po stretnutí s gréckym premiérom Antonisom Samarásom uviedli, že Atény musia dokázať svoje záväzky v oblasti reforiem.

Nemecko viac času neposkytne

Nemecko však ukazuje mierny odpor k predĺženiu času na splnenie cieľov pre Atény.

Nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler potvrdil stanovisko Nemecka v nedeľu v rozhovore v televíznej stanici ZDF.

„Požiadavka Grékov o dodatočného pol roka alebo dokonca dva roky na implementáciu reforiem nemôže fungovať, pretože nejde iba o otázku času… Každý musí vedieť, že čas vždy znamená aj peniaze,“ uviedol Rösler.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v sobotu zopakoval svoj odmietavý postoj k tomu, aby partneri z eurozóny dali Grécku viac času na splnenie sľúbených reforiem. „Viac času vo všeobecnosti znamená viac peňazí, čo bude čoskoro znamenať nový úverový program,“ povedal Schäuble pre nemecký denník Tagesspiegel.

Merkelová Grékov z eurozóny nepustí

Nemecká kancelárka Angela Merkelová ubezpečila gréckeho premiéra Antonisa Samarása, že si želá, aby jeho krajina zostala v eurozóne, ale na ich piatkovej schôdzke nenaznačila akceptovanie jeho prosieb o poskytnutie dlhšieho časového obdobia na splnenie podmienok zahraničnej pomoci pre Atény.

Samarás, ktorý jasne dal najavo, že Berlín a Paríž žiada o viac priestoru na realizáciu reforiem a neprosí o ďalšie peniaze, sľúbil, že zmenší grécky „fiškálny deficit a deficit dôvery“.

„Nežiadame o ďalšie peniaze, žiadame o priestor na nadýchnutie sa,“ povedal Samarás na spoločnej tlačovej konferencii s Merkelovou.

Od nemeckej kancelárky však dostal iba prísľub, že „nebudeme robiť predčasné úsudky, ale počkáme na dôveryhodné dôkazy.“ Kancelárka tým myslela správu takzvanej trojky o Grécku, ktorú majú zverejniť na jeseň. Trojku medzinárodných veriteľov Atén tvoria Medzinárodný menový fond, EÚ a Európska centrálna banka.