Rast cien benzínov a nafty v Európskej únii sa nezastavil

13.9.2012

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Ceny pohonných látok v Európskej únii znovu viac rastú, ako klesajú.

Priemerná hodnota benzínov narástla za týždeň o viac ako 1 cent za liter.

Slovensko zostáva na 15. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie.

“Aj v rebríčku najnižších cien nafty sme sa udržali po minulom týždni a sme na 14. mieste. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme najdrahšie benzíny s daňami. Nafta s daňami je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk.

Slováci tankujú za menej

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 12,4 centu za liter.

Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní so Slovenskom vyššia o 7,1 centu za liter. “Benzíny bez daní majú na Slovensku o štyri centy za liter nižšiu hodnotu v porovnaní s priemerom v EÚ. Nafta bez daní je v našej krajine o jeden cent za liter drahšia oproti priemernej hodnote v únii,“ dodal Novotný.

Niektorým slovenským motoristom sa stále oplatí ísť tankovať do okolitých krajín. Do Poľska sa oplatí Slovákom zájsť pre benzín v priemere 34 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do 28 kilometrov.

„Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 7 kilometrov ďaleko, do Česka zhruba 6 kilometrov a do Maďarska 8 kilometrov,“ doplnil Novotný. Na Slovensko sa oplatí prísť natankovať naftu maďarským motoristom, asi 25 kilometrov od ich štartovacieho miesta. Nafta sa u nás oplatí tankovať aj Čechom, približne 15 kilometrov.

Najviac stúpli ceny v Taliansku

Za rok stúpli ceny benzínov v únii najviac v Taliansku, a to o 29,9 centu za liter (o 18,8 %). Druhou krajinou v poradí je Slovinsko, kde sa ceny zdvihli za 52 týždňov o 28,9 centu za liter (o 22,5 %).

Slovensko za rok zvýšilo ceny benzínov o 14 centov za liter (o 9,7 %) a je na deviatom mieste v porovnaní s krajinami, kde sa za rok najmenej zvyšovali ceny benzínov. Najmenší medziročný rast cien benzínov za rok zaznamenala únia vo Francúzsku s hodnotou 6,4 centu za liter (o 4,2 %).

Nafta za rok zdražela najviac v Taliansku, o 31,3 centu za liter (o 21,4 %). Druhé v poradí je Poľsko, kde sa ceny nafty podľa únie zdvihli za rok o 23,7 centu za liter (o 20,5 %). Najmenej sa za 52 týždňov ceny nafty zvýšili na Malte, o 0,7 centu za liter (o 5,4 %).

Na Slovensku sa za rok zvýšili ceny nafty o 14,7 centu za liter (o 11,1 %), čo nás dostalo na 13. miesto. “V priemere sú benzíny v únii drahšie od septembra 2011 o 18,6 centu za liter (o 12,2 %), nafta je pre celú EÚ drahšia o 17,4 centu za liter (o 12,7 %),“ konštatoval Novotný.