Rast cien na Slovensku v marci stagnoval

13.4.2012

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Tempo rastu spotrebiteľských cien sa v marci stabilizovalo na februárovej úrovni 3,8 %.

V januári bola inflácia meraná národnou metodikou iba o 0,1 percentuálneho bodu vyššia. V priemere za prvé tri mesiace tak inflácia predstavuje 3,8 %.

V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v marci oproti februáru stúpli o 0,3 %, kým mesiac predtým rástli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

V medziročnom porovnaní vzrástli predovšetkým ceny v doprave o 8,3 %.

V dynamike rastu nasledovali ceny vzdelávania, ktoré stúpli o 5,8 %, alkoholické nápoje a tabak zdraželi o 5 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 4,5 %, rozličné tovary a služby o 4,1 %, zdravie o 3,8 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 3,7 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 3,5 %, odevy a obuv o 1,9 %, rekreácia a kultúra o 1,4 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,4 %. Ceny poštových a telekomunikačných služieb klesli o 0,2 %.

Medzimesačne sa oproti februáru zvýšili ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje o 1,8 %, alkoholické nápoje a tabak o 1,3 %, doprava o 0,8 %, rekreácia a kultúra o 0,7 %, zdravie o 0,5 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,3 %, rozličné tovary a služby o 0,2 %.

Klesla cena za bývanie a odevy

Znížili sa ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,7 %, odevy a obuv o 0,2 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,1 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb a vzdelávania.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, vo februári zrýchlila z februárových 2,4 % na 2,9 %.

Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze mierne zrýchlila z februárových 2,6 % na marcových 2,7 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v marci na úrovni 0,7 %, pričom čistá inflácia dosiahla taktiež 0,4 %.

Infláciu ministerstvo očakávalo

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo vlani k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž v roku 2011 dosiahol 3,9 %, čo bolo v súlade s očakávaniami rezortu financií.

Najvýraznejšie pritom vlani rástli ceny dopravy, energií, potravín a vzdelávania. V tomto roku ministerstvo počíta so spomalením rastu cien na 2,8 %.