Rast globálneho dopytu po rope sa spomalí

LONDÝN 10. februára (WEBNOVINY) – Globálny dopyt po rope sa v roku 2012 podľa prognózy Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) zväčší o necelé 1 %. Agentúra to uviedla v piatok. Prognózu rastu dopytu po rope tak zredukovala už šiesty mesiac po sebe v dôsledku slabej globálnej ekonomiky.

IEA očakáva, že globálny dopyt po čiernom zlate sa v tomto roku zväčší o 800 tis. barelov denne, čo je o 250 tis. barelov denne menej, ako uvádzala v predchádzajúcej predikcii.

IEA sa pri redukcii svojej prognózy odvolala na to, že Medzinárodný menový fond (MMF) teraz očakáva, že svetová ekonomika v roku 2012 posilní iba o 3,3 %, hoci jeho predošlá predikcia rátala s rastom globálneho hospodárstva v tomto roku o 4 %.

Podľa IEA dopyt po rope v krajinách s najrozšírenejším priemyslom pravdepodobne klesne o 0,8 %. Dopyt po čiernom zlate zo strany štátov, ktoré nie sú členmi Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v tomto roku podľa IEA zväčší o 2,8 % čiže o 1,2 mil. barelov denne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...