Rast globálneho obchodu sa tento rok spomalí

17.5.2012

LONDÝN 17. mája (WEBNOVINY) – Rast globálneho obchodu sa v tomto roku spomalí a objem svetového obchodu sa pravdepodobne nedostane na svoju predkrízovú úroveň ešte aspoň štyri roky.

Vyplýva to z prieskumu Medzinárodnej obchodnej komory, ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok. Komora uviedla, že očakáva rast globálneho obchodu v tomto roku o 5,2 % a v budúcom roku o 7,2 %.

V minulom roku globálny obchod posilnil o 6,6 %, pričom mu pomohli nové trhové ekonomiky. Koncom minulého roka sa však obchod spomalil.

Export eurozóny v roku 2011 oslabil o 5,9 %. Mnohé európske banky, ktoré tradične boli veľkými poskytovateľmi financií na obchod, z trhu odišli alebo svoju prítomnosť výrazne obmedzili pre problémy pri získavaní finančných zdrojov.

Vzhľadom na zvýšenú averziu voči riziku prieskum zistil, že rastie dopyt po tom, aby sa na financovanie obchodu využívali akreditívy. Tieto nástroje podstatne zmenšujú riziko pre exportérov v porovnaní s transakciami, pri ktorých sa najprv odoberá tovar a neskôr sa za neho platí.

Týmto spôsobom exportér dodáva tovar zvyčajne 30 až 90 dní pred jeho uhradením.