Rast odvodov podľa Moravčíka z KDH zhorší životnú úroveň

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Zvýšenie minimálnych odvodov pre živnostníkov od tohto roka povedie k zhoršeniu životnej úrovne v regiónoch.

Tvrdí to podpredseda KDH Miloš Moravčík, podľa ktorého vládny Smer týmto krokom ukázal svoju nesociálnosť. Zvýšenie minimálnych odvodov o 300 eur ročne podľa neho prinúti časť živnostníkov skončiť s podnikaním.

„Dôkazom sú tisícky odovzdaných živností. Minimálne odvody totiž musí živnostník platiť aj vtedy, ak sa mu v danom mesiaci nepodarí nič zarobiť,“ uviedol.

Mnohí živnostníci pritom podľa Moravčíka tak skončia ako nezamestnaní, čo poškodí najmä obce a mestá, kde nemajú záujem prísť veľkí investori a zamestnanosť tam doteraz zachraňovali práve živnostníci.

„Zvýšenie odvodov sa prejaví aj na zvýšení cien služieb. Aby živnostníci prežili, budú tlačení k prenášaniu zvýšených odvodov do cien svojich služieb. Ľudia tak kvôli neochote Smeru uskromniť sa v míňaní pocítia nárast nezamestnanosti a zdražovanie,“ dodal podpredseda KDH.

Minimálne mesačné preddavky poistného na zdravotné poistenie pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) sa od začiatku tohto roka zvýšili o 7,44 eur na 55,02 eur. Minimálne odvody na sociálne poistenie zase stúpli z pôvodných 112,66 eur na 130,27 eur. Dôvodom je nárast minimálneho vymeriavacieho základu na platenie odvodov z 339,89 eura na 393 eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...