Rast slovenskej ekonomiky bude druhý najrýchlejši v eurozóne

9.10.2012

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) slovenskej ekonomike dôveruje.

Na rozdiel od domácich inštitúcií jej totiž v budúcom roku predpovedá zrýchlenie dynamiky na 2,8 % z tohtoročných 2,6 %.

Slovensko by tak podľa fondu bolo v budúcom roku druhou najrýchlejšou ekonomikou v rámci eurozóny, keď rýchlejší rast na úrovni 3,5 % sa prognózuje iba Estónsku.

Ešte v budúcom roku by pritom podľa MMF malo až 6 krajín eurozóny skončiť v recesii, celkovo by sa tak ekonomika eurozóny z tohtoročného poklesu o 0,4 % mal dostať len k miernemu 0,2-percentnému rastu.

Okrem toho vo svojej globálnej prognóze MMF predpokladá, že dynamika rastu spotrebiteľských cien na Slovensku po tohtoročnom raste o 3,6 % v budúcom roku spomalí na 2,3 %.

Zároveň po tohtoročnom náraste nezamestnanosti z 13,5 % na 13,7 % by mala v budúcom roku miera nezamestnanosti opäť klesnúť na hranicu 13,5 %. Podľa odhadov MMF by si pritom Slovensko malo aj v tomto aj budúcom roku udržať prebytok bežného účtu platobnej bilancie. V tomto roku na úrovni 0,8 % hrubého domáceho produktu a v budúcom roku na 0,3 % výkonu ekonomiky.

MMF tak je vo svojej aktuálnej prognóze pre Slovensko optimistickejší ako Národná banka Slovenska alebo Ministerstvo financií SR. Obe tieto inštitúcie totiž pri poslednej septembrovej revízii makroprognóz znížili odhad budúcoročného hospodárskeho rastu. V prípade rezortu financií na 2,1 % a v prípade centrálnej banky na 2 %. Pre tento rok ešte obe inštitúcie počítajú s rýchlejším rastom na úrovni 2,5 %, resp. 2,7 %, vďaka vysokej dynamike výroby v automobilkách.