Rast súkromného sektora eurozóny nečakane spomalil

24.10.2013

LONDÝN 24. októbra (WEBNOVINY) – Tempo rastu v súkromnom sektore eurozóny v októbri nečakane spomalilo. Dôvodom bol slabý vývoj sektora služieb.

Index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahŕňa spracovateľský priemysel aj služby, podľa predbežných údajov agentúry Markit oslabil na 51,5 bodu zo septembrového dvojročného maxima 52,2 bodu. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali nárast indexu na 52,5 bodu.

Výrazne kleslo tempo rastu sektora služieb. PMI pre tento sektor oslabil na 50,9 bodu z úrovne 52,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Analytici očakávali jeho rast na 52,4 bodu. Index hodnotiaci nové objednávky v sektore služieb klesol na 50,2 bodu zo septembrového 27-mesačného maxima 51,7 bodu. Iba tesne sa tak udržal nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast od poklesu.

Rast priemyslu tento mesiac mierne zrýchlil, hoci menej, než sa očakávalo. PMI pre priemyselný sektor vzrástol na 51,3 bodu zo septembrových 51,1 bodu. Analytici však očakávali nárast až na 51,4 bodu. Vedľajší index hodnotiaci produkciu poskočil na 52,9 bodu z úrovne 52,2 bodu.

Nemecký súkromný sektor rástol, francúzsky stagnoval

Nemecký súkromný sektor rástol v októbri najpomalším tempom za posledné tri mesiace. Ide tak o náznak, že najväčšia európska ekonomika rastie, avšak iba mierne.

Index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahŕňa spracovateľský priemysel aj služby, podľa predbežných údajov agentúry Markit oslabil na 52,6 bodu zo septembrových 53,2 bodu.

Už šiesty mesiac v rade sa však udržal nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast sektora od jeho poklesu. Dostal sa však na najnižšiu úroveň od júla, keďže sektoru služieb sa darilo menej, než sa očakávalo.

„Nemecký súkromný sektor začal posledný kvartál tohto roka pozitívne. Pomalšie tempo rastu v sektore služieb znamená, že celkový rast mierne spomalil v porovnaní s trendom v treťom kvartáli,“ povedal Tim Moore, ekonóm agentúry Markit.

Vedľajší index PMI v nemeckom sektore služieb klesol na 52,3 bodu zo septembrových 53,7 bodu a nenaplnil tak očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí očakávali nárast indexu na 53,9 bodu. Spomalenie indexu spôsobilo fakt, že firmy rušili pracovné miesta a evidovali pomalší rast nových objednávok. PMI v priemysle vzrástol na 51,5 bodu z úrovne 51,1 bodu v septembri.

Aktivita vo francúzskom súkromnom sektore v októbri stagnovala po tom, ako rástla v septembri prvýkrát za devätnásť mesiacov. PMI pre francúzsky súkromný sektor klesol na 50,1 bodu zo septembrových 50,5 bodu. Vedľajší index pre sektor služieb oslabil na 50,2 bodu z úrovne 51 bodov, zatiaľ čo analytici očakávali nárast na 51,3 bodu.

PMI pre priemysel sa prepadol hlbšie pod hranicu 50 bodov, keď klesol v októbri na 49,4 bodu z úrovne 49,8 bodu v septembri. „Francúzsky súkromný sektor na začiatku štvrtého kvartálu stagnoval, keďže pokles aktivity v priemysle vyvážil lepšie údaje sektora služieb,“ povedal ekonóm agentúry Markit Jack Kennedy.