Rast švajčiarskej ekonomiky prekonal očakávania

ZÜRICH 30. mája (WEBNOVINY) – Rast švajčiarskej ekonomiky v prvých troch mesiacoch roka vďaka silnej súkromnej spotrebe prekonal aj najoptimistickejšie prognózy.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny zväčšil o 0,6 %, informoval vo štvrtok štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti (SECO).

Priemerný odhad analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters počítal s rastom o 0,2 % a najoptimistickejšia prognóza s posilnením výkonu ekonomiky o 0,3 %. Na rast pozitívne vplývala súkromná spotreba, investície vo výstavbe a obchodná bilancia, kým investície do strojov a zariadení klesli, uviedol úrad vo vyhlásení.

Údaje za štvrtý kvartál vláda revidovala na rast o 0,3 % zo skoršie odhadovaných 0,2 %. Medziročne hrubý domáci produkt Švajčiarska spomalil tempo rastu na 1,1 % z úrovne 1,4 % v posledných troch mesiacoch vlaňajška.

Podľa marcovej prognózy centrálnej banky krajiny má švajčiarska ekonomika v tomto roku posilniť o 1 až 1,5 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...