Ratifikácia ESM môže trvať v Nemecku niekoľko týždňov

12.9.2012

KARLSRUHE 12. septembra (WEBNOVINY) – Nemecký ústavný súd v stredu zamietol sťažnosť proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ.

Súd zároveň rozhodol, že záväzky Nemecka v rámci mechanizmu nemôžu bez predchádzajúceho súhlasu dolnej komory parlamentu (Bundestag) prekročiť súčasných 190 mld. eur.

Súd zamietol žiadosť odporcov o vydanie predbežného opatrenia, ktoré by prezidentovi krajiny Joachimovi Gauckovi znemožnilo podpísať príslušné zákony až od vydania konečného rozhodnutia o ústavnosti oboch protikrízových nástrojov.

Nemecko je posledná krajina 17-člennej eurozóny, ktorá Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM), teda krízový fond eurozóny v objeme 700 mld. eur, zatiaľ neratifikovala.

„Je to dobrý deň pre Nemecko a dobrý deň pre Európu,“ komentovala rozhodnutie tribunálu v Karlsruhe nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Súd tiež rozhodol, že ustanovenie v zmluve o ESM, ktoré ma zabezpečiť dôvernosť pri nakladaní s informáciami o rozhodovaní fondu, nesmie poslancom dolnej aj hornej komory nemeckého parlamentu (Bundesrat) zabrániť v prístupe k uceleným informáciám o jeho činnosti.

Verdikt podľa agentúry Reuters znamená, že podmienky stanovené súdom bude musieť vláda v Berlíne pravdepodobne zapracovať do osobitného protokolu k zmluve o vytvorení ESM. Protokol by bol následne predmetom rokovaní s európskymi partnermi, čo môže podľa právnych expertov potrvať niekoľko týždňov a až následne možno očakávať podpis prezidenta pod zákon o ESM.

„Ústavný súd v zásade rozhodol, že zmluvu o ESM možno ratifikovať,“ uviedol pre agentúru Reuters Kyrill-Alexander Schwarz, odborník na ústavné právo z univerzity vo Würzburgu.

„Vláda ale musí podniknúť kroky na prijatie podmienok stanovených vo verdikte. Prezident zrejme (zákon) nepodpíše, kým nebude existovať protokol. Mohol by to urobiť aj skôr, z rešpektu voči iným partnerom v EMS ale pravdepodobne vyčká,“ dodal Schwarz.

Nemecký ústavný súd v stredu technicky rozhodoval iba o tom, či vyhovie žiadosti euroskeptických politikov a zoskupení, aby predbežným opatrením zablokoval ratifikáciu ESM a rozpočtového paktu. Konečné rozhodnutie o súlade oboch nástrojov s ústavou môže súdu potrvať niekoľko mesiacov.