Rating SPP zrejme znížia, Moody’s prekopáva svoje prognózy

18.12.2012

BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s začala revíziu emisného ratingu spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP), ktorý je na stupni A2, s možnosťou jeho zníženia.

Dôvodom pre revíziu ratingu je podľa agentúry to, že slovenská vláda zverejnila súhlas s predajom podielu SPP, ktorý v súčasnosti vlastní Slovak Gas Holding, čiže konzorcium E.ON Rurhgas a GDF Suez SA, firme Energetický a průmyslový holding (EPH).

Revízia hodnotenia úverovej spoľahlivosti firmy podľa Moody’s odzrkadľuje neistotu v otázke navrhovanej reorganizácie SPP. Agentúra uviedla, že zostáva nejasné, aká bude budúca podniková a vlastnícka štruktúra SPP.

Terajší rating Slovenského plynárenského priemyslu je založený na tom, že spoločnosť má dominantné postavenie na domácom trhu s plynom, a tiež na tom, že výrazným príspevkom k jej tržbám je regulovaná distribúcia plynu a aktivity v oblasti prepravy. Revízia ratingu bude brať do úvahy vplyv akcionárskej dohody medzi EPH a vládou a všetky iné zmeny podnikovej štruktúry, uviedla agentúra.