Ratingovým agentúram klepnú po prstoch, za chyby budú pykať

28.11.2012

BRUSEL 28. novembra (WEBNOVINY) – EÚ v utorok odsúhlasila nové pravidlá pre ratingové agentúry. Cieľom nových pravidiel je znížiť priveľkú závislosť na ratingoch, povedal eurokomisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier.

Nové pravidlá by mali zjednodušiť spôsob, ako žalovať agentúry, ak urobia chybu napríklad v prípade hodnotenia spoľahlivosti dlhu.

„Ratingové agentúry budú musieť byť pri hodnotení štátov transparentnejšie,“ povedal Barnier. „Budú sa riadiť prísnejšími pravidlami a budú tak mať viac zodpovednosti za chyby spôsobené úmyselne alebo z nedbanlivosti,“ dodal Barnier.

Agentúry sa dostali pod paľbu kritiky za to, že udelili najvyššie ratingové hodnotenie aj krajinám, ktoré mali neskôr problémy so svojím dlhom. Kritiku vyvolalo aj načasovanie znižovania ratingov, keď agentúry pristúpili k takýmto krokom v citlivých obdobiach krízy.

Banky v súčasnosti veľmi závisia od ratingových hodnotení aktív. Tie rozhodujú o tom, ako veľmi sú tieto inštitúcie rizikové a koľko si musia odložiť kapitálu, aby sa proti týmto rizikám zabezpečili. Predchádzajúce úvahy o tom, aby mali ratingové agentúry zákaz zverejňovať úverové ratingy krajín, ktoré čerpajú pomoc v rámci krízových programov, podporu nenašli.