Recesia v Španielsku končí, situácia by sa mala stabilizovať

MADRID 30. júla (WEBNOVINY) – Dvojročný prepad výkonu španielskeho hospodárstva sa možno blíži ku koncu.

Vyplýva to z v pondelok zverejnených predpovedí španielskej centrálnej banky o ekonomických ukazovateľoch za druhý štvrťrok. Udržateľné oživenie však podľa analytikov ešte nie je v dohľade.

Španielsky Národný štatistický inštitút predbežné údaje o hospodárskom výkone krajiny zverejní v utorok, centrálna banka však v pondelok odhadla, že pokles španielskej ekonomiky sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím spomalil z 0,5 % na 0,1 %.

Ukazovatele by mali ostať najbližších 12 mesiacov stabilizované, píše sa v správe banky, ktorá zároveň varovala, že hospodárstvo krajiny ostáva naďalej veľmi zraniteľné voči otrasom najmä na fiškálnej strane. Minister hospodárstva Luis de Guindos však na základe odhadu centrálnej banky už vyhlásil, že druhá španielska recesia od roku 2009 sa skončila.

Ekonómovia o tom nie sú presvedčení. „Súhlasíme s názorom, že hospodárstvo sa pravdepodobne počas nasledujúcich pár mesiacov stabilizuje. Pochybujeme však, že by sa rast zásadným spôsobom zrýchlil a myslíme si, že naďalej prevažujú riziká,“ vyhlásil Ruben Segura-Cayuela, ekonóm spoločnosti Bank of America Merill Lynch. Hoci niektoré ekonomické ukazovatele a vývoj na trhu práce dávajú dôvod na optimizmus, zisky najväčších španielskych firiem za prvú polovicu roka ukazujú zmiešaný obraz a ekonomická aktivita domácností je naďalej nízka. Hospodárstvo krajiny je tiež veľmi závislé na zahraničí, keďže vývoz v prvom kvartáli 2013 tvoril takmer tretinu ekonomickej aktivity, čo výhľad Španielska ešte viac zneisťuje.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...