RegioJet už prepravil z Bratislavy do Komárna stotisíc ľudí

30.3.2012

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Spoločnosť RegioJet prepravila od 4. marca vo vlakoch na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno vyše 100 tis. cestujúcich.

Ich počet je podľa súkromného prepravcu denne dvakrát vyšší, ako keď osobnú dopravu na tejto trase zabezpečovala štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Ako RegioJet v piatok ďalej informoval, v polovici apríla otvorí v staniciach Dunajská Streda a Kvetoslavov vlastné parkovacie kapacity, ktoré umožnia bezplatné parkovanie áut pre ľudí, ktorí sa preukážu cestovným lístkom.

„Počet cestujúcich, ktorí začali využívať vlaky RegioJet, nás veľmi pozitívne prekvapil a prekračuje aj naše plány. Dokazuje, že kombinácia atraktívneho cestovného poriadku, moderných vozidiel, služieb a dobrej cenovej ponuky dokáže rýchlo zvrátiť prepravné návyky v prospech efektívnejšej železnice,“ uviedol projektový manažér RegioJet Slovensko Marek Bičan.

Parkoviská sú umiestnené priamo pri staničných budovách, ich kapacita je v Dunajskej Strede 62 miest a v Kvetoslavove 35 miest. Ich súčasťou sú vyhradené parkovacie miesta pre telesne postihnutých. Takéto služby sú podľa RegioJetu bežné v západnej Európe, vrátane susedného Rakúska. Spoločnosť tvrdí, že kombinácia dojazdu vlastný autom k najbližšej stanici a pokračovanie ďalej vlakom je tam veľmi populárna vzhľadom na šetrenie životného prostredia, bezpečnosť cestovania a úsporu času oproti dopravným zápcham na cestách.

Zmluvu o prevádzke osobnej železničnej dopravy na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno podpísali ministerstvo dopravy a RegioJet 27. decembra 2010. Je uzatvorená na takmer deväť rokov od marca 2012 do decembra 2020 na dopravné výkony približne 1,2 mil. vlakokilometrov ročne, pričom štát preplatí dopravcovi v priemere 5,9 eura na kilometer. Firma plánuje ročne po celej trase prepraviť do 1,9 mil. cestujúcich.

V tomto roku vzhľadom na začatie prevádzky v marci bude cestujúcich pravdepodobne menej. Dopravca sa zaviazal, že 94 % všetkých vlakov príde včas. Ak budú meškať viac ako 30 minút, musí spoločnosť za každý zmeškaný vlak zaplatiť sankcie.

Spoločnosť RegioJet a.s. so sídlom v Bratislave je zapísaná v Obchodnom registri SR od 26. novembra 2010 a má základné imanie 25 tis. eur. Založila ju česká materská spoločnosť Student Agency, s.r.o. Brno.