Rekordná štvrtina Španielov nemá prácu, náprave nikto neverí

26.10.2012

MADRID 26. októbra (WEBNOVINY) – Nezamestnanosť v Španielsku sa v treťom štvrťroku vyšplhala na rekordnú úroveň a bez práce bola štvrtina práceschopného obyvateľstva krajiny.

Štatistický úrad krajiny v piatok informoval, že miera nezamestnanosti za júl až september vzrástla na 25 %, čiže na úroveň, akú Španielsko nezažilo od pádu diktatúry Francisca Franca v polovici 70. rokov.

Nezamestnanosť v treťom kvartáli bola len mierne nižšia, ako očakávali analytici, ktorí prognózovali, že vzrastie na 25,1 %. Bez práce bolo 5,8 mil. Španielov. V druhom štvrťroku tohto roka bola nezamestnanosť v krajine na úrovni 24,6 %.

„Diskutuje sa o optimistickej vládnej prognóze vývoja ekonomiky v budúcom roku, ktorá je málo dôveryhodná. Slabší vývoj hospodárstva, ako sa očakáva, spolu s úspornými opatreniami by mohol ľahko viesť k rastu nezamestnanosti v budúcom roku na úroveň 26 %,“ povedal Silvio Peruzzo, ekonóm spoločnosti Nomura.

Vládna predikcia ráta s tým, že hrubý domáci produkt (HDP) Španielska sa v budúcom roku zmenší o 0,5 %. Ekonómovia, ktorých tento týždeň vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, však predpovedajú, že HDP sa zmenší trikrát viac, ako odhaduje vláda.