Rekordné americké zásoby ropy znížili jej cenu

3.5.2012

NEW YORK 3. mája (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu klesli. Dôvodom je rast množstva zásob americkej ropy v minulom týždni, už šiesty týždeň po sebe na najvyššiu úroveň za viac ako 20 rokov.

K poklesu prispeli aj správy z trhu práce v USA a v Európe. Súkromný sektor v USA vytvoril v apríli menej pracovných miest, ako sa predpokladalo a priemyselný sektor v eurozóne sa naďalej zmenšoval, čo spôsobilo úbytok pracovných miest.

Júnové dodávky londýnskej ropy Brent zlacneli o 1,46 USD na 118,20 USD za barel. Júnové dodávky ľahkej americkej ropy tiež zlacneli a dostali sa na úroveň 105,22 USD, čo je hodnota 50-dňového priemeru.

V stredu zlacnelo aj zlato. Dôvodom bol slabý dopyt a straty akciových trhov, ako aj iných komodít v reakcii na výsledky amerického trhu práce, ktoré boli sklamaním. Ceny zlata, ktoré v prevažnej časti roka kopírujú vývoj cien rizikovejších aktív, sa dostali pod tlak po tom, ako agentúra ADP zverejnila výsledky svojho prieskumu tvorby pracovných miest v súkromnom sektore v USA.

Ten podľa výsledkov prieskumu v apríli vytvoril 119 tis. pracovných miest, čo je prudký pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu. V marci sa totiž počet novovytvorených pracovných miest v súkromnom sektore podľa revidovaných údajov vyšplhal na hodnotu 201 tis.

Nenaplnila sa ani prognóza analytikov, ktorí očakávali, že v sledovanom období pribudne 177 tis. pracovných príležitostí. Spotová cena zlata do 18:51 GMT oslabila o 0,5 % na 1 653,90 USD za uncu. Júnové dodávky žltého kovu na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 8,40 USD na 1,654 USD za uncu.