Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí bude na budúci rok hospodáriť so sumou 115 741 487 eur.

Rezort diplomacie tak bude mať v roku 2014 o 1,60 mil. eur, teda o 1,36 percenta menej oproti rozpočtu schválenému na tento rok. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu, ktorý schválila vláda. „Pokles je zaznamenaný najmä v kapitálových výdavkoch a mzdách, pričom kapitola predpokladá úsporu z uzatvorenia úradov v zahraničí ako aj na disponentoch ústredia,“ píše sa v návrhu.

Približne 92,5 mil. eur z celkovej sumy je určených na rozvoj zahraničných vzťahov.

Táto oblasť sa týka zastupiteľských úradov Slovenska v zahraničí a patrí do nej napríklad prenájom bytov, administratívnych budov, rezidencií či školné a zápisné pre deti zamestnancov zahraničnej služby.

Ďalšie výdavky na zahraničnú politiku sú spojené s reprezentáciou a propagáciou SR v zahraničí pri usporiadaní výstav, kultúrnych podujatí a programov.

Na pomoc krajanom v zahraničí štát vyčlení zhruba 1,5 mil eur, na oficiálnu rozvojovú pomoc dá takmer šesť mil. eur. Príspevky Slovenska do medzinárodných organizácií budú v budúcom roku zhruba 15,6 mil. eur.

Vlani rezortu diplomacie schválili rozpočet vo výške 117,3 mil. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...