Rezort pokutoval farmaceutické firmy pre nedostupné lieky

7.2.2014

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Dve farmaceutické spoločnosti budú ľahšie, každá o 10-tisíc eur. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR im udelilo pokuty pre nedostupnosť liekov. Informovala o tom hovorkyňa MZ Martina Lidinská.

Sankcie si vyslúžili Accord Healthcare Limited a Ranbaxy ( U.K.) Limited, obe so sídlom vo Veľkej Británii. Pacientom chýbal liek, ktorý užívajú proti bolesti a zápalu či pri liečbe reumatoidnej artritídy, Aceclofenac Accord. Druhým nedostupným liekom bol Spatizalex Neo 80 mg, určený na zníženie cholesterolu.

„Oba lieky ministerstvo zdravotníctva vyradilo z kategorizačného zoznamu v súlade s platnou legislatívou,“ uviedla Lidinská. Na problém upozornili MZ pacienti.

Rezort už v minulosti sankciu pre nedostupný liek udelil, stalo sa tak vlani v novembri. Pokuta vo výške 10-tisíc eur smerovala farmafirme pre chýbajúci liek na liečbu vysokého krvného tlaku. Aj v tomto prípade konalo MZ na základe podnetu pacienta. „Vo všeobecnosti platí, že povinnosťou každého držiteľa registrácie lieku, resp. jeho zástupcu, je zabezpečiť dostupnosť liekov v takom rozsahu, aby nebola ohrozená zdravotná starostlivosť,“ dodala Lidinská.