Rezort Roberta Kaliňáka možno postihnú 30 miliónové škrty

16.8.2012

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo vnútra by malo mať v roku 2013 k dispozícii oproti schválenému rozpočtu na tento rok o 28,5 milióna eur menej.

Vyplýva to z prvého návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2013, ktorý zverejnilo ministerstvo financií. Výdavky kapitoly ministerstva vnútra by podľa návrhu mali klesnúť o 3,16 percenta.

Rezort financií navrhuje pre ministerstvo vnútra vyčleniť približne 873,675 milióna eur.

Z rozpočtových oblastí ministerstva si majú polepšiť napríklad záchranné zložky, a to o tri percentá. Oproti schválenému rozpočtu na rok 2012 by mali hasiči či Horská záchranná služba dostať o 2,6 milióna eur viac.

Naopak, menej vyčlenili na Ochranu verejného poriadku a bezpečnosti. Aj keď by malo ísť do tejto rozpočtovej oblasti v budúcom roku o 31,6 milióna eur menej, čo je pokles o 4,43 percenta, niektorým zložkám polície naopak pridajú.

Napríklad policajné prezídium môže počítať so zvýšením prostriedkov o približne 2,54 milióna eur. Návrh rozpočtu tiež pridáva na boj s organizovaným zločinom takmer 2,9 milióna eur.

Na druhej strane zníženie výdavkov sa má výrazne dotknúť ochrany štátnej hranice, kde vyčlenili o 17 miliónov eur menej ako na tento rok.

Rezort vnútra považuje zostavenie rozpočtu za súčasného stavu verejných financií za nesmierne komplikované.

„Rokovania o prioritách a konečnej podobe rozpočtu za kapitolu ministerstva stále prebiehajú,“ uviedol pre agentúru SITA komunikačný odbor ministerstva. Zároveň pripomenul, že ministerstvo vnútra má najširšie kompetencie zo všetkých rezortov.