Riaditeľ Slovak Telecomu nie je spokojný s reguláciou

24.2.2012

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Ak bude štát aj naďalej pokračovať v regulácii telekomunikačného trhu tak, ako to robil doteraz, môže podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Slovak Telekom (ST) Miroslava Majoroša zastaviť investície firiem do rozvoja.

Reagoval tak na minuloročné predlžovanie mobilných licencií, ako aj zámer Telekomunikačného úradu (TÚ) SR regulovať veľkoobchodné ceny ST za prístup k jeho optickej sieti. „Keď sa bude robiť regulácia aj naďalej ako teraz, bez zásadných analýz, môžeme sa dostať do situácie, keď nebudú peniaze na rozvoj,“ povedal Majoroš pre agentúru SITA.

Návrh úradu regulovať veľkoobchodný prístup konkurentov k optickej sieti Slovak Telekomu je pre Majoroša nepochopiteľný, keďže zhruba rovnaké pokrytie optikou má aj konkurenčný Orange. Podľa neho za týmito krokmi TÚ vidno predovšetkým tlak európskych regulačných orgánov, ktoré však v tomto prípade nerobia trhu dobrú službu.

„My na trhu s optickým internetom nedominujeme,“ podotkol. Pripomenul tiež, že Slovak Telekom v decembri minulého roku prišiel sám s ponukou zdieľať svoju optickú sieť s alternatívnymi operátormi. TÚ tak podľa Majoroša robí nadprácu, keďže práve pre reguláciu nemôže Slovak Telekom znižovať veľkoobchodné ceny, či už pri DSL alebo optike.

Rozhodnutie Telekomunikačného úradu predĺžiť Slovak Telekomu mobilné licencie na desať rokov za jednorazový poplatok vo výške takmer 48 mil. eur bolo podľa Majoroša nešťastné. Spoločnosť sa voči nemu bude brániť, keďže je to pre ňu principiálna záležitosť.

TÚ podľa jeho slov nepostupoval v procese predlžovania licencií tak, aby prijal čo najlepšie rozhodnutie, o čom svedčia aj žaloby, ktoré Slovak Telekom a Orange Slovensko voči rozhodnutiu úradu podali na Najvyšší súd SR. V jednej ST napadol zákonnosť rozhodnutia úradu a v druhej samotnú výšku poplatku za predĺženie licencií.