Riešenie problémov bánk má slabé základy, tvrdí Schäuble

BERLÍN 12. júla (WEBNOVINY) – Návrh Európskej komisie (EK) na vytvorenie agentúry, ktorá by riešila problémy bánk, má „slabé základy“. V rozhovore pre denník Bild to vyhlásil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

„Ak bude potrebné zatvoriť niektorú z bánk, toto rozhodnutie bude mať ďalekosiahle dôsledky a nemôže ho urobiť Brusel sám, najmä ak pôjde o peniaze daňových poplatníkov v jednotlivých krajinách,“ cituje Schäubleho piatkové vydanie denníka.

Vytvorenie fondu na riešenie problémov, do ktorého by banky prispievali a z ktorého by sa platili prípadné náklady na zrušenie problémových bánk, je podľa ministra správnou cestou, ktorá však bude trvať roky. Dovtedy možno budú musieť fond zastúpiť občania. „Nechceme, aby Európa rozhodovala a členské štáty platili. Rozhodnutia a zodpovednosť idú ruka v ruke. To dlhujeme európskym občanom a národným parlamentom,“ dodal Schäuble.

Nesúhlas Nemecka s návrhom EK vyjadril už v stredu aj hovorca vlády Steffen Seibert s tým, že vytvorenie agentúry, ktorá by zachraňovala, alebo zatvárala problémové banky, by komisii dalo právomoci, ktoré nie sú obsahom terajších dohôd. Táto situácia podľa Berlína vytvorenie bankovej únie spomaľuje.

Schäuble dodal, že nie je isté, či EK vôbec má dostatočné schopnosti na zrušenie banky. „Je otázne, či by Európska komisia s jej obmedzenou expertízou v tejto oblasti dokázala reagovať dostatočne rázne. Potrebujeme dôveryhodné a z právneho hľadiska správne riešenie, a to teraz,“ povedal denníku Bild nemecký minister.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...