Robert Fico chce posilniť pozíciu štátu v SPP

6.12.2012

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Štát si chce posilniť svoje postavenie v Slovenskom plynárenskom priemysle, a.s. (SPP), v ktorom mu patrí 51 % akcií.

Vláda SR bude podľa premiéra Roberta Fica súhlasiť s prevodom 49-percentného podielu v SPP, ktorý chcú zahraniční akcionári GDF Suez a E.ON Ruhrgas predať českej firme Energetický a průmyslový holding (EPH), ak si pritom štát posilní svoje postavenie v spoločnosti.

„Dnešné prvé kolo rozhovorov, ktoré sme mali na vláde, a chceme o tom hovoriť znovu 12. decembra, pravdepodobne prijmeme aj nejaké rozhodnutia, naznačuje, že štát bude mať významne silnejšie postavenie v SPP, ako to bolo doteraz. Aká to bude forma, ako to bude vyzerať, o tom hovorme 12. decembra, keď schválime transakčné dokumenty, pretože existujú viaceré varianty postupu,“ povedal Fico po štvrtkovom mimoriadnom rokovaní vlády.

Predseda vlády pripomenul, že štát síce má 51 % akcií SPP, ale v spoločnosti nemá žiadne postavenie. Podľa Fica za to môže bývalá vláda Mikuláša Dzurindu, ktorá sprivatizovala spoločnosť tak, že 49-percentní francúzski a nemeckí akcionári si s ňou robili doslova, čo chceli.

„Nemeckí a francúzski akcionári sa rozhodli, po tom, čo zarobili, že tento podiel predajú ďalšiemu zahraničnému investorovi. My sme tretia strana tejto transakcie. Máme jedinú možnosť, a to dať súhlas alebo nesúhlas na takúto transakciu,“ povedal Fico. Jediné, čo vládu podľa neho zaujíma je, či dokážeme vylepšiť postavenie štátu ako 51-percentného akcionára pri novom partnerovi, ktorý príde do SPP.