Robert Fico napriek sľubom stále neskontroloval Mochovce

29.8.2012

BRATISLAVA 29. augusta (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico aj napriek svojim sľubom zatiaľ nebol na kontrole dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).

Predseda vlády ešte v apríli tohto roku po nástupe svojho kabinetu sľuboval v najbližších dňoch kontrolu dostavby mochoveckých blokov.

Premiér sa chcel dozvedieť, prečo o rok mešká dostavba jadrových blokov. Ako uviedol pre agentúru SITA šéf tlačového odboru úradu vlády Erik Tomáš, premiér sa kontroly Mochoviec nevzdal.

Na dostavbu pôjdu tri miliardy

“V Atómovej elektrárni Mochovce už absolvoval kontrolný deň minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorý o svojich zisteniach podrobne informoval premiéra. Ten elektráreň navštívi v krátkom čase,“ povedal Tomáš.

Dostavba mochoveckých blokov, ktorú zabezpečujú Slovenské elektrárne, a.s. (SE), si vyžiada zhruba tri miliardy eur.

Tretí blok by mal byť podľa nových plánov definitívne pripravený na komerčnú prevádzku koncom roku 2013 a štvrtý blok ho bude nasledovať približne po ôsmich mesiacoch. Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Elektráreň je rozostavaná

Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.

Vlastníctvo Slovenských elektrární

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií.

Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe.

Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.