Robert Fico sa na úniu neobráti, poľnohospodárom pomôže sám

11.12.2012

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico chce slovenským poľnohospodárom pomôcť bez toho, aby do nasledujúceho programovacieho obdobia pýtal viac peňazí od Európskej únie (EÚ).

Informoval o tom na utorkovej tlačovej konferencii po rokovaniach s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom a predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milanom Semančíkom.

Pri rokovaniach s Bruselom chce dosiahnuť, aby v rámci obálky, ktorú Slovensko dostane od EÚ, mohlo viac peňazí vyčleniť na priame platby. Podľa Ficových vyjadrení by bolo dobré, keby to počas siedmich rokov bolo 470 až 500 mil. eur, čo by priblížilo slovenských poľnohospodárov podstatne bližšie ku krajinám, ktoré so Slovenskom susedia. Nekonkretizoval však na úkor akých položiek by sa zvýšili finančné prostriedky pre podporu poľnohospodárov.

„Nikto by nám tak či tak nevyhovel, keby sme teraz začali kričať, že poďme platby pre slovenských farmárov vyjednať na úroveň platieb pre francúzskych farmárov, pretože sú nastavené určité kritériá,“ uviedol Fico. Preto by chcel docieliť vyrovnanie platieb aspoň na úroveň krajín v okolitom regióne, ako sú Poľsko, Maďarsko a Česká republika.

Predseda vlády však ocenil, že EÚ urýchlila približovanie poľnohospodárstiev nových a starých členských štátov európskej dvadsaťsedmičky. Zdôraznil tiež, že agrosektor je životne dôležitý nie len z hľadiska produkcie potravín, ale aj z pohľadu rozvoja vidieckej zamestnanosti a krajinotvorby. S postupným približovaním sa finančnej podpory na úroveň starých členských krajín EÚ však nie sú spokojní predstavitelia Agrárnej komory Slovenska (AKS) a Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Tí žiadajú, aby únia úplne prestala diskriminovať poľnohospodárov v nových členských krajinách a od predstaviteľov vlády chcú, aby na Brusel vyvíjali väčší tlak pri vyjednávaniach o budúcej podobe Spoločnej poľnohospodárskej politiky na ďalších sedem rokov. Preto na stredu zorganizovali protestný pochod farmárov od ministerstva pôdohospodárstva k Úradu vlády SR. Podporu im vyjadrila aj Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), ktorá považuje situáciu v agrosektore za neúnosnú.