Rodičovské dávky by Mihál nedal nadpriemerne zarábajúcim

28.3.2012

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Ak by sa mal deficit štátneho rozpočtu riešiť obmedzením vyplácania rodičovských dávok, minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál (SaS) by tieto dávky nevyplácal rodičom s mesačným príjmom nad 3 tis. eur. „Rodinné prídavky by sme tak v prípade potreby nepriznávali veľmi nadpriemerne zarábajúcim ľuďom,“ povedal.

Suma 3 tis. eur je podľa Mihála hranicou, od ktorej sa prestávajú platiť odvody na sociálne poistenie. „Zo sumy nad 3 tisíc eur neplatia odvody a na druhej strane nedostanú rodičovské dávky,“ uviedol šéf rezortu práce.

Poslanec Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý sa zrejme stane ministrom financií, podľa denníka Sme uviedol, že „luxus plošných sociálnych dávok sa skončil“. Nespresnil však to, ktoré sociálne dávky a komu plánuje škrtať. Minister práce Jozef Mihál to považuje za podvod strany Smer-SD na svojich voličoch.

„Pred voľbami Smer o žiadnom škrtaní sociálnych dávok nehovoril, práve naopak, hovoril o istotách. Ak sú toto istoty, tak zbohom,“ reagoval minister.

Podľa neho je však lepšie, ak sa nadpriemerne zarábajúcim nebudú zvyšovať dane a namiesto toho sa pre nich obmedzia rodičovské dávky.