Rodičovský príspevok sa od januára zvýši o viac ako tri eurá

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Rodičovský príspevok sa od začiatku budúceho roka zvýši o 3,6 eura na 203,2 eura.

Vyplýva to z opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí o úprave súm rodičovského príspevku, ktoré nadobudne účinnosť od 1. januára 2014. V budúcom roku by vyšší príspevok malo dostávať priemerne mesačne 143,7 tisíc jeho poberateľov.

Približne 8,5 tisíca poberateľov rodičovského príspevku je podľa odhadu ministerstva zároveň poberateľom dávky v hmotnej núdzi. „Vplyv na poberateľov dávky v hmotnej núdzi bude neutrálny, nakoľko rodičovský príspevok sa považuje za príjem na účely určenia výšky dávky v hmotnej núdzi a dávka sa o nárast rodičovského príspevku zníži,“ konštatuje rezort.

Zvýšenie rodičovského príspevku vyplýva zo zákona. Podľa zákona o rodičovskom príspevku sa táto dávka povinne zvyšuje vždy k 1. januáru kalendárneho roka, a to o rovnaké percento, o aké sa smerom nahor k 1. júlu predchádzajúceho roka zvýšilo životné minimum. Sumy životného minima sa od 1. júla tohto roka zvýšili o 1,8 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...