Rodiny obetí po spadnutom moste dostanú 33-tisíc

16.11.2012

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Stavebné firmy navrhli odškodniť rodiny každej obete nešťastia pri stavbe diaľničného mosta pri Iliašovciach sumou 33 tis. eur.

Podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja ihneď majú vyplatiť 10 tis. eur a zvyšok v pravidelných kvartálnych splátkach do konca roku 2013. „My sme tento návrh vzali na vedomie. Okrem toho majú rodiny zosnulých zamestnancov nárok na dávky aj od Sociálnej poisťovne,“ informoval v piatok agentúru SITA hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.

Minister dopravy Ján Počiatek jasne deklaroval, že vláda sa postará o pozostalých bez ohľadu na to, či išlo o zamestnancov, alebo živnostníkov.

Pri stavbe mosta na prvom úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov počas betonáže 2. novembra zlyhala pevná podperná skruž. Tragédia si vyžiadala štyri životy a jedenásť zranených robotníkov.

Zrútený most pri Kurimanoch

Generálnym dodávateľom stavby západného, deväťkilometrového úseku diaľnice pri Levoči je stavebné združenie v zložení Váhostav – SK, a.s. a Bögl a Krýsl, k.s. Zmluvná cena prác, ktoré začali v lete minulého roka a ukončené by mali byť do konca roka 2013, je okolo 60 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Predpokladaná cena podľa štátnej expertízy bola 95 mil. eur. Bögl a Krýsl mal na starosti výstavbu mosta, kde sa stalo nešťastie. Česká spoločnosť si betonáž na moste objednala u prešovskej firmy Semos spol. s r.o. a tá sa dohodla na dodávke podpernej konštrukcie s firmou Skruže Weise SK k.s.

Búranie zvyšku spadnutého mosta

Z desiatich mostov na prvom úseku D1 Jánovce – Jablonov zodpovedá český dodávateľ za stavbu piatich, z toho štyri má postaviť sám.

Predpokladá sa, že jednou z príčin tragédie mohol byť chybný statický výpočet použitej podpernej skruže, prípadne zlyhanie stavebného dozoru, ktorý vykonáva Národná diaľničná spoločnosť, a.s.

Podľa neoficiálnych informácií by celkové príčiny nešťastia a zlyhania podpernej skruže po vypracovaní znaleckého posudku mohli byť známe na jar budúceho roka, vyšetrovanie by malo trvať do konca tohto roka.