Rooseveltova nemocnica výrazne zmiernila tempo zadlžovania

BANSKÁ BYSTRICA 2. mája (WEBNOVINY) – Projekt reštrukturalizácie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, ktorý jej vedenie odštartovalo pred rokom, prináša prvé výsledky v podobe zmiernenia tempa zadlžovania.

Informovala o tom hovorkyňa tejto nemocnice Ružena Maťašeje s tým, že hospodársky výsledok sa zlepšil z priemernej mesačnej straty 1,8 milióna eur na mesačnú stratu 400-tisíc eur.

Celkový hospodársky výsledok nemocnice za rok 2012 bola strata 12,7 milióna eur a v porovnaní s rokom 2011 sa znížila o 5,1 milióna. „Záväzky sa nám podarilo stabilizovať, ich aktuálna výška je 43,3 milióna eur, z toho po lehote splatnosti je 28,6 milióna eur,“ dodala pre agentúru SITA Maťašeje.

Celkový dlh nemocnice klesá

Začiatkom vlaňajšieho septembra bol celkový dlh Rooseveltovej nemocnice, ako vtedy uviedol jej riaditeľ Vladimír Baláž, okolo 30 miliónov eur, z toho 24 miliónov eur tvorili záväzky po lehote splatnosti. Začiatkom októbra boli záväzky tejto nemocnice podľa vtedajších informácií hovorkyne Maťašeje 43 miliónov eur.

Medzi hlavné opatrenia, ktoré Rooseveltovej nemocnici priniesli zlepšenie hospodárenia, jej vedenie radí zavedenie softvérovej aplikácie na sledovanie čerpania limitov ukončených hospitalizácií na jednotlivých klinikách a oddeleniach, ktorá umožňuje sledovať čerpanie v reálnom čase, ďalej nákupy liekov cez elektronické aukcie, úpravu kolektívnych zmlúv po dohode s odbormi a audity činnosti kliník, oddelení a špecializovaných ambulantných zložiek nemocnice. V najbližších mesiacoch nemocnica plánuje ako ďalšie z opatrení otvoriť vlastnú lekáreň.

Ku koncu marca mala Rooseveltova nemocnica 2 043 zamestnancov, z toho 334 lekárov. Z dôvodu nadbytočnosti za posledný rok prepustila 61 zamestnancov, medzi nim troch lekárov. Náklady na mzdy zamestnancov však v dôsledku legislatívou viazaného zvyšovania miezd lekárov a sestier stúpli a z príjmov nemocnice od zdravotných poisťovní pohltia takmer 70 percent.

Ministerka Zvolenská projekt chváli

Šetriť sa Rooseveltovej nemocnici darí najmä v oblasti spotreby liekov a zdravotníckeho materiálu. „Zaviedli sme prísne rozpočtové obmedzenia a dôsledne sledujeme ich dodržiavanie. Vďaka tomu sme v porovnaní s prvým kvartálom 2012 dosiahli vo štvrtom kvartáli priemernú mesačnú úsporu na liekoch a zdravotníckom materiáli 11 percent,“ uviedla Maťašeje.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská projekt reštrukturalizácie Rooseveltovej nemocnice pri svojej návšteve v tomto zariadení začiatkom septembra pochválila. „Teším sa, pretože reštrukturalizácia tak, ako ju poňal pán riaditeľ (Vladimír Baláž, zároveň poslanec parlamentu za vládnu stranu Smer-SD, pozn. SITA), je presne tou cestou, ktorou musíme ísť. Pre pacienta sa nám skvalitnia služby a zároveň máme úspory na prevádzkových nákladoch,“ povedala vtedy Zvolenská.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...