Ropa Brent klesla, zlato zlacnelo

6.12.2013

NEW YORK 6. decembra (WEBNOVINY) – Londýnska ropa Brent vo štvrtok zlacnela. Cena ľahkej americkej ropy posilnila, keďže pozitívne ekonomické správy z USA signalizovali oživenie dopytu po rope v krajine, ktorá je jej najväčším spotrebiteľom na svete.

Obchodníci však uviedli, že rast ceny ľahkej americkej ropy obmedzovali obavy, či pozitívne správy o americkej ekonomike nepodnietia centrálnu banku USA na začatie redukcie svojho programu nákupov dlhopisov.

Cena ropy Brent počas štvrtkového obchodovania oslabila o vyše 1 USD za barel po mesiaci rastu, počas ktorého sa zvýšila z úrovne 103 USD na začiatku novembra na vyše 113 USD za barel v stredu. Ľahká americká ropa si však pripísala 18 centov a uzavrela na úrovni 97,38 USD za barel.

Zlato vo štvrtok zlacnelo v reakcii na povzbudzujúce ekonomické správy z USA. Potom rýchlo vymazalo časť strát po správe, že americké firmy zvýšili stav zásob, čo podporilo špekulácie, že Federálny rezervný systém (Fed) musí zatiaľ v nákupoch dlhopisov pokračovať.

Spotová cena zlata do 19:05 GMT oslabila o 1,1 % na 1 229,69 USD za uncu. Počas predošlého obchodovania však bol jej pokles ešte výraznejší, keďže spadla až na 1 216,84 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 15,30 USD na úrovni 1 231,90 USD za uncu.

(1 EUR = 1,3594 USD)