Ropa Brent zlacnela, ľahká americká ropa a zlato zdraželi

29.4.2012

NEW YORK 29. apríla (WEBNOVINY) – Ceny ropy sa v piatok zmenili len mierne. Londýnska ropa Brent trochu zlacnela a ľahká americká ropa mierne posilnila. Objem obchodov bol malý.

Trh na jednej strane ovplyvňovali nádeje, že americký Federálny rezervný systém (Fed) opäť uvoľní menovú politiku, ale na druhej strane pôsobili obavy o ekonomický rast.

Júnové dodávky londýnskej ropy Brent zlacneli o 9 centov na 119,83 USD za barel, ale júnové dodávky ľahkej americkej ropy si pripísali 38 centov a zdraželi na 104,93 USD za barel.

Zlato v piatok už štvrtý deň posilňovalo a vykázalo najväčší týždenný zisk od konca februára. Dopyt po žltom kove podporili údaje o ekonomickom raste USA, ktoré boli sklamaním, a nervozita vyplývajúca zo zadlženosti Európy.

Nákupy zlata sa zintenzívnili po správe, ktorá ukázala, že hospodársky rast USA v prvom štvrťroku sa spomalil, keďže podniky obmedzili investície.

Záujem o zlato ako o bezpečné aktívum do určitej miery podporil jeho cenu aj v reakcii na to, že agentúra Standard & Poor’s znížila rating Španielska. Spotová cena zlata do 18:51 GMT stúpla o 0,4 % na 1 663,11 USD za uncu.

Za celý týždeň si pripísalo 1,3 %, čo bol najväčší zisk za osem týždňov. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 4,30 USD na 1 664,80 USD za uncu.

Kurz:
(1 EUR = 1,3229 USD)