Ropa cenovo klesala, zlato naopak stúpalo

NEW YORK 27. februára (WEBNOVINY) – Ropa v utorok zlacnela. Londýnska ropa Brent klesla až na mesačné minimum pod úrovňou 113 USD za barel.

Dôvodom bolo to, že nerozhodné výsledky volieb v Taliansku oživili obavy investorov z nestability v eurozóne a z budúceho dopytu po palivách. Cena ropy Brent spadla až na 112,41 USD za barel, čiže najnižšie od 24. januára. Neskôr sa nepatrne zotavila, ale uzatvorila nižšie o 1,73 USD na úrovni 112,71 USD za barel.

Cena ľahkej americkej ropy si odpísala 48 centov a uzavrela na hodnote 92,63 USD za barel. Počas predošlého utorkového obchodovania však klesla až na 91,92 USD za barel, čiže najnižšie od 4. januára.

Cena zlata v utorok posilnila o 1,3 %, čo bol jej najväčší jednodňový prírastok za tri mesiace. Žltý kov tak reagoval na to, že šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Ben Bernanke obhajoval program nákupov dlhopisov.

Bernanke povedal, že predstavitelia americkej centrálnej banky sú si vedomí potenciálnych rizík voľnej menovej politiky, ale zdá sa, že tieto riziká teraz nie sú reálne. Spotová cena zlata do 19:54 GMT stúpla o 1,3 % na 1 615,16 USD za uncu. Bol to jej najväčší rast od 23. novembra 2012. Aprílové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 28,90 USD na úrovni 1 615,50 USD za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...