Ropa klesla, ceny zlata na burze v New Yorku stúpli

NEW YORK 5. marca (WEBNOVINY) – Ceny americkej ropy v pondelok oslabili tretí deň po sebe a klesli na najnižšiu hodnotu v tomto roku.

Dôvodom sú spomalenie rastu čínskej ekonomiky a správy o tom, že trhy s ropou majú dostatočné zásoby.

V minulom roku rast čínskeho hospodárstva spomalil na najnižšiu mieru za 13 rokov a dosiahol len 7,8 %. Zásoby americkej ropy sú v súčasnosti o 9 % vyššie ako v rovnakom období minulého roka, uviedol analytik spoločnosti Citi Futures Tim Evans s odvolaním sa na údaje amerického Federálneho úradu pre energetiku (EIA).

Tento úrad zároveň minulý týždeň informoval, že dopyt po rope v USA bol v roku 2012 najnižší od roku 1996. Ceny aprílových dodávok ľahkej americkej ropy v pondelok poklesli o 56 centov na 90,12 USD za barel. Ceny britskej ropy Brent zlacneli o 31 centov na 110,09 USD za barel.

V pondelok poklesla aj spotová cena zlata. Na trhoch naďalej prevládajú obavy z rozpočtovej situácie v USA. Niektorí investori boli zdržanliví, keďže sa politickým lídrom v USA stále nepodarilo dohodnúť sa na tom, ako sa vyhnúť automatickým rozpočtovým škrtom.

Spotová cena zlata do 21:04 GMT klesla o 0,1 % na 1 573,46 USD za uncu. Aprílové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy však uzavreli vyššie o 10 centov na úrovni 1 572,40 USD za uncu.

Kurz
(1 EUR = 1,3007 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...