Ropa v stredu zdražela, cena zlata sa nezmenila

12.7.2012

NEW YORK 12. júla (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu výrazne rástli aj napriek zmiešaným signálom Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý uviedol, že môže pristúpiť k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky ale iba v tom prípade, ak sa bude stav ekonomiky ďalej zhoršovať.

V utorok ceny ropy klesli o viac ako 2 % po tom, čo nórska vláda zastavila štrajk zamestnancov v ropnom priemysle. Augustové dodávky britskej ropy Brent v stredu zdraželi o 2,26 USD na 100,23 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy vzrástli o 1,90 USD na 85,81 USD za barel, počas dňa sa vyšplhali až na úroveň 86,49 USD za barel.

Ceny zlata ukončili stredajšie obchodovanie na takmer nezmenenej úrovni. Žltý kov tak zmazal skoršie zisky a reagoval na rast dolára, ktorý posilnil pre náznaky, že oživovanie americkej ekonomiky sa musí ešte viac zhoršiť, aby Fed podnikol ďalšie kolo uvoľnenia menovej politiky.

„Nachádzame sa v prostredí, kde bude krátkodobé posilnenie dolára viesť k poklesu zlata,“ povedal Sean McGillivray z Great Pacific Wealth Management.

Spotová cena zlata bola o 18:39 GMT na úrovni 1 568,64 USD za uncu, čo bolo o 0,1 % viac ako záverečná hodnota z utorka. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditne burzy zlacneli o 4,10 USD na 1 575,70 USD za uncu.