Ropa zdražela, cena zlata klesla

NEW YORK 25. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok stúpli. Podporili ich priaznivé údaje z americkej a čínskej ekonomiky, ako aj optimistické správy z eurozóny. Počet nových nezamestnaných v USA minulý týždeň nečakane klesol na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov.

Počet nových žiadostí o štátne dávky v nezamestnanosti sa zmenšil o 5 tis. na sezónne upravených 330 tisíc, čo predstavuje najnižšiu úroveň od januára 2008. Americký priemysel navyše na začiatku tohto roka vzrástol najrýchlejším tempom za takmer dva roky. Podpísal sa pod to rast domáceho dopytu. Index nákupných manažérov (PMI) priemyselného odvetvia USA stúpol na 56,1 bodu z decembrových 54 bodov.

Ekonomika eurozóny sa tento mesiac o krok priblížila k zotaveniu, čo tiež podporilo rast cien ropy. Predbežný zložený PMI, ktorý zahŕňa sektory služieb aj priemyslu, vzrástol na 48,2 bodu z decembrových 47,2 bodu a prekonal tak očakávania analytikov, ktorí prognózovali rast iba na 47,5 bodu. Ceny marcových dodávok britskej ropy Brent posilnili o 48 centov na 113,28 USD za barel. Dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 76 centov na 95,95 USD za barel.

Ceny zlata vo štvrtok oslabili. Banka HSBC totiž oznámila svoj čiastočný odklon od zlata ako prostriedku zabezpečenia proti inflácii. Táto finančná inštitúcia sa spolieha aj na cenné papiere, ktoré vydalo americké ministerstvo financií.

Spotová cena zlata bola o 19:19 GMT na úrovni 1 668,90 USD za uncu, čo bolo o 1 % menej ako záverečná hodnota zo stredy. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli na o 16,80 USD 1 669,90 USD za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...