Ropa zlacnela, cena zlata posilnila

NEW YORK 11. júna (WEBNOVINY) – Cena ropy v pondelok oslabila. Geopolitické riziká pre dodávky trochu podporili londýnsku ropu Brent, ale celkový tón na trhu určil slabý dopyt v Číne.

Líbyjský terminál Marsa El Hariga bol pre protesty zatvorený už viac ako 20 dní. Predpokladaný dopyt po rope v Číne, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom čierneho zlata na svete, však v máji stúpol najpomalším tempom od septembra 2012.

Ceny ropy podľa analytikov naďalej brzdili aj jej vysoké zásoby v USA. Londýnska ropa Brent uzavrela nižšie o 61 centov na úrovni 103,95 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 26 centov na 95,77 USD za barel.

Zlato v pondelok posilnilo. Trh bez výkyvov spracoval správu o tom, že agentúra Standard & Poor’s zlepšila výhľad ratingu USA na stabilný z negatívneho. Reakcia zlata bolo utlmená.

V auguste 2011, kedy S&P rating USA znížila na AA+ z najvyššej úrovne AAA, jej krok poukázal na ekonomickú neistotu a pomohol zvýšiť cenu žltého kovu na rekordnú výšku 1 920 USD za uncu.

V pondelok spotová cena zlata do 18:57 GMT stúpla o 0,2 % na 1 386,14 USD za uncu. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 3 USD, a to na úrovni 1 386 USD za uncu.

(1 EUR = 1,3209 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...