Ropa zlacnela, cena zlata však stúpla

NEW YORK 19. septembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok klesli druhý deň v rade. Prispeli k tomu obavy o hospodársky rast a špekulácie, že členské štáty ropného kartelu OPEC pracujú na znížení cien komodity.

Podľa zdrojov agentúry Reuters väčšina členov kartelu na čele so Saudskou Arábiou chce udržať cenu ropy okolo hodnoty 100 USD za barel a v najbližších mesiacoch plánujú zvyšovanie produkcie.

Pozornosť investorov sa tiež opäť zamerala na problémy v ekonomike, ktoré minulý týždeň prinútili americkú centrálnu banku k ďalšiemu uvoľneniu monetárnej politiky.

Novembrové dodávky britskej ropy Brent zlacneli o 1,76 USD na 112,03 USD za barel. Novembrové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 1,33 USD na 95,62 USD za barel.

Ceny zlata v utorok posilnili pod vplyvom pochybností o efektivite tretieho kola programu vykupovania dlhopisov, ktoré ohlásila minulý týždeň americká centrálna banka.

Takzvane kvantitatívne uvoľnenie, teda skupovania aktív prostredníctvom novovytvorených peňazí totiž môže pôsobiť na rast cien, čo podporuje príťažlivosť zlata ako bezpečnej investície. Spotová cena zlata posilnila o 0,3 % na 1 765,95 USD za uncu.

Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 60 centov na 1 771,20 USA za uncu.

(1 EUR = 1,3054 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...