Ropa zlacnela pre hroziaci pád z fiškálneho útesu

28.12.2012

NEW YORK 28. decembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok klesli pre obavy z rozpočtovej krízy v USA. Na riziko, že politici v USA nedosiahnu kompromis, upozornil líder demokratickej väčšiny v americkom Senáte Harry Reid.

Neochota republikánov v Kongrese podporiť akékoľvek zvýšenie daní podľa neho znamená, že krajina smeruje k pádu z fiškálneho útesu, teda kombinácii automatických výdavkových škrtov a plošného zvyšovania daní v objeme 600 mld. USD, ktoré by mohli nadobudnúť účinnosť začiatkom budúceho roka.

Februárové dodávky britskej ropy Brent zlacneli o 27 centov na 110,80 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy zlacneli o 11 centov na 90,87 USD za barel.

Ceny zlata vo štvrtok posilnili štvrtý deň v rade a zaznamenali najdlhšie súvislé obdobie rastu za takmer dva mesiace. Vzhľadom na to, že vzácny kov sa považuje za kľúčovú poistku voči hroziacej rozpočtovej kríze v USA, však boli zisky podľa niektorých obchodníkov príliš malé, informovala agentúra Reuters.

Spotová cena zlata posilnila o 5 USD na 1 664 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 3 USD na 1 663,70 USD za uncu.