Rosnefť a Statoil budú spoločne hľadať ropu v Arktíde

7.5.2012

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Ruský ropný gigant, podnik Rosnefť, podpísal dohodu s nórskou spoločnosťou Statoil o prieskume ložísk v Arktíde. Informuje o tom na svojej internetovej stránke britská BBC.

Ide už o tretiu dohodu, ktorú Rosnefť podpísal za posledný mesiac po tom, ako uzavrel zmluvy o prieskume v Arktíde s talianskou firmou Eni a americkým gigantom Exxon Mobil.

Nórska štátna firma získa tretinový podiel v novom spoločnom podniku, ktorý bude robiť prieskum jedného poľa firmy Rosnefť v Barentsovom mori. Dohoda je známkou zväčšujúcich sa globálnych ambícií podniku Rosnefť. Zmluva so Statoilom pokrýva aj tri polia v Ochotskom mori na ruskom Ďalekom východe.

Podľa niektorých médií je hodnota nového spoločného podniku približne 2,5 mld. USD, ale Statoil pre BBC uviedol, že nijaké vyčíslenie nezverejňoval.

„Ak budeme pri prieskume úspešní, do rozvoja ťažby sa bude výrazne investovať,“ povedal hovorca Statoilu Bard Glad Pedersen. Šéfovia oboch firiem dohodu podpísali v prítomnosti ruského premiéra Vladimira Putina, ktorý sa vracia do funkcie prezidenta. „Ceníme si vzťahy s našimi susedmi a veríme, že tento projekt sa bude dobre vyvíjať,“ povedal Putin.