Rozhodnutie o Grécku už podľa Ivana Mikloša nemožno odkladať

20.2.2012

WASHINGTON 20. februára (WEBNOVINY) – Rozhodnutie o druhej pôžičke Grécku už nemožno odkladať. Skonštatoval to minister financií Ivan Mikloš v pondelok pred odchodom na rokovanie ministrov financií eurozóny do Bruselu.

Gréci totiž potrebujú splácať svoj dlh, čo by bez medzinárodnej pomoci už v marci nezvládali. „Čas sa naplnil a je nevyhnutné prijať rozhodnutie,“ povedal Mikloš.

Slovensko je proti navyšovaniu objemu verejných zdrojov

Zároveň zopakoval svoje vyjadrenia spred týždňa o podmienkach, ktoré je nevyhnutné pre súhlasné stanovisko naplniť. Základnou požiadavkou slovenskej strany je podľa neho pri rokovaniach to, aby sa nenavyšoval objem verejných zdrojov, ktoré majú na záchranu Grécka v rámci druhého úveru ísť, teda pôvodne dohodnutých 130 mld. eur. Na tejto sume by sa pritom formou záruk cez euroval malo podieľať aj Slovensko.

Z pohľadu gréckej strany je podľa Mikloša nevyhnutné zabezpečiť splnenie podmienok tak, aby bol grécky dlh v budúcnosti udržateľný, čo by znamenalo stabilizovanie verejného dlhu na úrovni zhruba 120 % hrubého domáceho produktu. „V prípade, že Grécko bude implementovať všetky prijaté opatrenia, dlh by mal byť udržateľný,“ konštatoval minister. Otázna je však kontinuita v reformách aj po gréckych parlamentných voľbách. Napriek prísľubu najväčších parlamentných strán v reformách pokračovať, nikto nevie situáciu po voľbách odhadnúť.

USA podporuje nové úsporné opatrenia Grécka

Americký minister financií Timothy Geithner v nedeľu vyhlásil, že Washington podporuje nové úsporné opatrenia, ktoré schválila grécka vláda, a rovnako tak vyslovil aj podporu pre poskytnutie novej pôžičky Grécku od Medzinárodného menového fondu (MMF).

„Vítame program ekonomických reforiem, ktoré prijala grécka vláda, ako aj podporné stanovisko veľkých európskych ekonomík,“ povedal Geithner. „Je to balík náročných reforiem, ktoré si zaslúžia podporu medzinárodnej komunity a MMF,“ dodal minister. USA podľa jeho slov vyzvú MMF k dohode s Gréckom.

Grécky parlament schválil sériu opatrení v hodnote 3,2 mld. eur. Úsporné opatrenia sú podmienkou pre schválenie druhého záchranného balíčka pre krajinu, v rámci ktorého by veritelia mali odpísať 100 miliárd gréckeho dlhu a Grécko by mohlo získať pôžičku vo výške 130 miliárd eur.

Podmienky pre dohodu o Grécku sú splnené, tvrdí Baroin

Schváleniu dohody o druhom záchrannom programe pre Grécko na pondelňajšej schôdzke ministrov financií nič nebráni. Vyhlásil to v pondelok francúzsky minister financií Francois Baroin a dodal, že dohodu podporujú všetky zúčastnené strany.

„Všetky časti (dohody) sú hotové … s bankármi, veriteľmi v súkromnom sektore, veriteľmi vo verejnom sektore, so štátmi a centrálnymi bankami,“ povedal minister pre rozhlasovú stanicu Europe 1. „To je to, o čo sa budem dnes ako minister financií zasadzovať. Myslím si, že by sme mali prihliadnuť na všetko, čo v posledných týždňoch urobila grécka vláda a lavicové aj pravicové politické strany,“ dodal Baroin.

Minister upozornil, že bez ďalšej medzinárodnej pomoci sa môžu Atény prepadnúť do bankrotu už v marci, a to je situácia, ktorej sa „Francúzsko v posledných 18 mesiacoch snažilo zabrániť“.