Rozhodnutie súdu neovplyvní rating eurozóny, tvrdí S&P

12.9.2012

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, podľa ktorého je Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) v súlade s nemeckou ústavou, nebude mať vplyv na ratingové hodnotenie eurozóny od medzinárodnej ratingovej agentúry Standard & Poor’s Ratings Services.

Uvádza sa to v stredajšom stanovisku agentúry. Z tohto stanoviska vyplýva, že rozhodnutie nemeckého ústavného súdu je v súlade s predpokladmi agentúry Standard & Poor’s.

Nemecký ústavný súd v stredu zamietol sťažnosť proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ. Súd rozhodol, že záväzky Nemecka v rámci mechanizmu nemôžu bez predchádzajúceho súhlasu parlamentu prekročiť súčasných 190 mld. eur.

Súd tiež rozhodol, že ustanovenie v zmluve o ESM, ktoré ma zabezpečiť dôvernosť pri nakladaní s informáciami o rozhodovaní fondu, nesmie poslancom dolnej aj hornej komory nemeckého parlamentu (Bundesrat) zabrániť v prístupe k uceleným informáciám o jeho činnosti.