Rozhovory o dlhu Grécka sa vraj vyvíjajú nepriaznivo

9.1.2012

FRANKFURT 12. januára (WEBNOVINY) – Rozhovory o účasti súkromného sektora na záchrannom programe pre Grécko sa vyvíjajú nepriaznivo, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že členské štáty EÚ budú musieť zvýšiť svoj príspevok.

"Vlády uvažujú o zvýšení svojho podielu na nákladoch," uviedol v stredu pre agentúru Reuters jeden z bankárov oboznámený s rokovaniami. Na otázku, či budú musieť štáty poskytnúť dodatočnú hotovosť, aby kompenzovali nižšiu než očakávanú účasť súkromného sektora, ďalší z oslovených bankárov odpovedal, že "zatiaľ nie je nič rozhodnuté, čím vyššie však budú vynútené odpisy dlhu, tým nižšia bude ochota pre dobrovoľnú konverziu".
Európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn pritom ešte v utorok konštatoval, že Atény sú blízko dohody so súkromným sektorom o odpísaní dlhu, čo znamená, že Grécko by sa mohlo dostať k druhému balíčku medzinárodnej pomoci.

"V krátkom čase ukončíme rokovania s predstaviteľmi súkromného sektora o odpísaní dlhu. Práve to je nevyhnutná podmienka pre poskytnutie druhého balíčka medzinárodnej pomoci," povedal Rehn v Európskom parlamente. Na urýchlenú dohodu o príspevku súkromného sektora na znižovaní gréckeho dlhu vyzvali v pondelok nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Zadlžené Grécko v súčasnosti rokuje s bankármi o podmienkach odpísania 50 % jeho dlhu. Dohoda so súkromnými veriteľmi je pre Atény kľúčová, pretože bez ďalšej zahraničnej pomoci by sa krajina dostala do platobnej neschopnosti.