Rozkrádanie štátnych lesov podľa Simona pokračuje

18.10.2013

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Rozkrádanie štátneho podniku Lesy SR podľa podpredsedu strany Most-Híd Zsolta Simona pokračuje.

„Nestačilo, že minulý rok štátne lesy dodali osemsto kamiónov do spoločnosti Smrečina a nedostali za to zaplatené 970 tis. eur. Tento rok tu máme ďalší prípad. Spoločnosť Sima SH, s.r.o., ktorá ostala dlžná viac ako 300 tis. eur štátnemu podniku,“ povedal Simon na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Ako ďalej uviedol, štátne lesy, ktorým šéfuje Ctibor Határ, podpísali v januári tohto roka zmluvu so spoločnosťou Sima SH na dodávku štiepky v objeme 3 tis. metrov kubických. Následne na to vznikol dodatok, ktorý navýšil túto dodávku na 18 tis. metrov kubických.

Celková hodnota zmluvy podľa Simona mala dosiahnuť 700 tis. eur. „Neštandardne, rodinný priateľ pána ministra Jahnátka, pán Határ v tejto zmluve nežiada žiadnu garanciu od odberateľov či už v podobe bankovej garancie alebo platby vopred, preto mohlo vzniknúť, že spoločnosť nezaplatila a zostala dlžná štátnemu podniku,“ konštatoval Simon.

Podľa jeho zistení je v spoločnosti Sima SH konateľkou Andrea Suchanovská, ktorá je nevesta Františka Suchanovského, pričom ten mal byť členom dozornej rady štátneho podniku Lesy SR do augusta tohto roku. „Rodinkárstvo po Komjaticiach v rezorte ministra pôdohospodárstva sa stalo akosi vzorom,“ povedal Simon.

K vzniknutej situácii sa prostredníctvom listu vyjadril na hodine otázok v NR SR aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek. V liste, ktorý pre jeho neprítomnosť prečítal minister životného prostredia Peter Žiga, konštatoval, že zmluva medzi štátnym podnikom Lesy SR a spoločnosťou Sima SH bola v štandardnom znení. Jedinou výnimkou bola nakládka, ktorú si zabezpečovala spoločnosť vlastnými prostriedkami. Uvedená zmluva bola uzatvorená na základe rokovaní s odštepným závodom Biomasa Levice, na ktorých Sima SH akceptovala cenníkovú cenu.

Ako ďalej Jahnátek dodal, nakoľko spomínaná spoločnosť po určitom čase prestala uhrádzať záväzky, boli jej dodávky zastavené a tým sa nenaplnil celý kontrakt. V liste ďalej uvádza, že dovtedy neuhradené pohľadávky po lehote splatnosti boli podľa vnútropodnikových smerníc dané na súdne vymáhanie, pričom sa dohodol splátkový kalendár.