Rozpočet po schválení v parlamente odobril aj prezident

20.12.2012

BRATISLAVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Zákon o štátnom rozpočte na budúci rok už podpísal aj prezident Ivan Gašparovič. Ako informoval komunikačný odbor Kancelárie prezidenta SR, urobil tak v stredu 19. decembra.

Od 1. januára budúceho roku tak začne definitívne platiť zákon, podľa ktorého by mali štátne inštitúcie hospodáriť s príjmami 13,916 mld. eur a výdavkami v sume 17,002 mld. eur.

Deficit štátneho rozpočtu by tak mal v budúcom roku dosiahnuť 3,085 mld. eur a schodok rozpočtu celej verejnej správy by mal klesnúť pod 3 % hrubého domáceho produktu.

V nasledujúcich rokoch by podľa rozpočtu verejnej správy na roky 2013 až 2015 mal schodok verejných financií postupne ďalej klesať na 2,4 % HDP v roku 2014 a 1,9 % výkonu ekonomiky o rok neskôr.

„V týchto neľahkých časoch ide o ambiciózny cieľ a Ministerstvo financií SR urobí všetko pre to, aby bol dosiahnutý. Splnenie tejto úlohy je nesmierne dôležité z hľadiska udržateľného rozvoja Slovenskej republiky a z dôvodu naplnenia nášho záväzku voči Európskej únii,“ povedal o rozpočte po jeho minulotýždňovom schválení parlamentnom podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.

Vláda SR sa pritom pri konsolidácii verejných financií podľa rezortu financií zameriavala na také opatrenia, ktoré budú čo najmenej pôsobiť na spomalenie ekonomickej aktivity a hospodárskeho rastu Slovenska a nebudú predstavovať záťaž pre najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti. Medzi rozpočtové priority vlády podľa ministerstva patrí dopravná infraštruktúra a vzdelávanie. Okrem toho je viditeľná výrazná podpora aktívnej politiky zamestnanosti a zdravotnej starostlivosti.

Rezort financií zároveň tvrdí, že nekonsoliduje len na strane príjmov, ale škrtá sa aj vo výdavkoch. V roku 2013 ide podľa ministerstva o úsporu osobných výdavkov o 5 % a výdavkov na tovary a služby o 10 % oproti rozpočtu na rok 2012.