Rozpočet štátu je na stole, v parlamente pokračuje rozprava

7.12.2012

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Rozprava o návrhu rozpočtu na budúci rok pokračuje v pléne Národnej rady SR v piatok druhým dňom.

Po tom, čo vo štvrtok predstavil rozpočet minister financií a vystúpili predstavitelia poslaneckých klubov a niekoľko prevažne opozičných poslancov, čaká na svoj priestor pred rečníckym pultom ešte 17 písomne prihlásených zákonodarcov.

Následne dostanú poslanci možnosť sa do rozpravy ešte prihlásiť ústne. Prvý deň rozpravy o návrhu zákona roka sa niesol predovšetkým v znamení kritiky rozpočtu zo strany opozície.

Opozícia hovorí o nereálnych príjmoch

Z vládnych radov totiž návrh zatiaľ obhajoval iba poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák.

Ten tvrdil, že rozpočet je dobrý v tom, že nič nezakrýva a pomenúva všetky možné výpadky a riziká.

Opoziční poslanci naopak kritizovali podľa nich nereálne naprojektované príjmy rozpočtu, pretože zvýšenie sadzieb daní podľa nich ešte neznamená automaticky aj vyšší výber daní.

V rozpočte im tiež chýbajú prorastové impulzy a väčšie škrty vo výdavkoch.

Návrh čakajú korekcie

Vládny návrh štátneho rozpočtu pritom zrejme poslanci v parlamente upravia. Môže za to nový, pesimistickejší odhad daňových a odvodových príjmov.

Poslanci za vládny Smer-SD preto predložili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by sa mal očakávaný výpadok v návrhu budúcoročného rozpočtu vyriešiť rozpustením časti vytvorenej rezervy na možný zhoršený ekonomický vývoj, znížením výdavkov niektorých kapitol a navýšením hotovostného deficitu.

Príjmy rozpočtu by sa tak mali znížiť z 14,176 mld. eur na 13,916 mld. eur a výdavky poklesnúť z 17,235 mld. eur na 17, 002 mld. eur. Deficit by sa tak mal navýšiť z pôvodných 3,059 mld. eur na 3,085 mld. eur, pričom by mal dosiahnuť 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP).