Rozpočtový deficit je ohrozený, tvrdí Robert Fico

3.4.2012

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Rozpočtový deficit v roku 2012 je prudko ohrozený. Vyhlásil to v utorok šéf strany Smer-SD a nastupujúci premiér Robert Fico.

Reagoval tak na výsledky hospodárenia štátu po troch mesiacoch tohto roka, podľa ktorých schodok dosiahol takmer 1,2 mld. eur a medziročne bol vyšší o pol miliardy eur. Výrazný podiel na tomto výsledku má pritom podľa Fica prístup kabinetu Ivety Radičovej pred voľbami a najmä po voľbách.

„Je to pre nás veľmi nemilým prekvapením a sme zarazení z toho, ako vláda Ivety Radičovej hospodárila od okamihu, odkedy vláda padla a najmä posledné obdobie a najmä po tom, čo prebehli parlamentné voľby,“ konštatoval Fico s tým, že podľa overených informácií sa na jednotlivých ministerstvách a ďalších verejných inštitúciách prijímali rôznorodé opatrenia finančného charakteru, ktoré navyšovali výdavky.

„Deficit v roku 2012 je prudko ohrozený. Pretože to tempo zvyšovania deficitu je doslova brutálne,“ povedal Fico. Ako dodal, nová vláda preto prehodnotí všetky zmluvy, ktoré boli za posledné obdobie prijaté, a to osobitne po voľbách. Nastupujúci minister financií Peter Kažimír zatiaľ konkrétne opatrenia, ktorými sa má Slovensko dopracovať v roku 2013 k trojpercentnému maastrichtskému deficitu, neuvádza.

Tvrdí len, že niektoré z nich budú zrejme musieť pre horší rozpočtový vývoj uviesť do praxe už v polovici roka 2012. Konkrétne opatrenia pritom majú vzísť z rokovania okrúhleho stola sociálnych partnerov, vlády a odborníkov.

Parlament vlani schválil tohtoročný rozpočet s deficitom 4,6 % HDP. Pôvodný plán počítal s razantnejšou konsolidáciou až k úrovni 3,8 % výkonu ekonomiky, avšak tieto plány narazili na prehlbujúcu sa finančnú a hospodársku krízu a tiež na pád vlády Ivety Radičovej. Štát by tak mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtovanými výdavkami na úrovni 17,3 mld. eur a celkové príjmy sa rozpočtujú na 13,6 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by mal prevýšiť 3,6 mld. eur.