Rozpravu o rozpočte uzavrel po štyroch dňoch Peter Kažimír

11.12.2013

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Riadenie rozpočtu bude v budúcom roku opäť dráma, avšak menšia ako v tomto roku.

Vyhlásil to vo svojom záverečnom prejave po štvordňovej rozprave k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok minister financií Peter Kažimír. „Bude nám lepšie, ekonomický rast dosiahne 2-percentnú hranicu a mali by sme prelomiť aj situáciu na trhu práce,“ povedal Kažimír.

Odporúčame:

Rozpočet je podľa Miškova len rozprávkou o konsolidácii

Smer pridáva Slovákom kvapky jedu, hovorí Kaník o rozpočte

Mičovský kritizoval rozpočer, Kažimír si čítal knihu

Samotnú diskusiu k rozpočtu, ktorá trvala takmer 24 hodín čistého času, ohodnotil slovami, že v zásade počul od opozičných poslancov o množstve podfinancovaných oblastí a že by sa malo šetriť. Opozičným poslancom odkázal, že zabudli povedať, kde by teda šetrili.

Zároveň ich pritom upozornil, že len v tomto roku predkladali návrhy, ktoré by zvýšili deficit o stovky miliónov eur. „Toto je spôsob komunikácie, ktorý realizujete. Čo najmenší deficit, čo najmenší dlh a na druhej strane návrhy, ktoré deficit prehlbujú,“ povedal.

Kažimír odmieta, že by vláada rezignovala na konsolidáciu

Kažimír odmieta tvrdenia, ktoré v rozprave odzneli, že vláda rezignovala na konsolidáciu. Ako pokračoval, rozpočet počíta s ďalším znižovaním deficitu verejných financií. Skutočnosť, že štrukturálny deficit zrejme neklesne, nie je podľa ministra v súčasnej situácii nič výnimočné a podobná situácia je aj v ďalších štátoch eurozóny.

Okrem toho, Kažimír je presvedčený, že konečný výsledok bude napokon oveľa lepší, ako je v rozpočte napísané. Očakáva totiž ďalšie pozitívne výsledky z boja proti daňovým únikom, čo sa podľa neho odrazí na príjmoch z dani z pridanej hodnoty. Ako tvrdí, je ochotný staviť sa, že výsledok konsolidácie bude v roku 2014 pozitívnejší, ako sa momentálne rozpočtuje. Očakávané lepšie príjmy z daní vďaka boju s daňovými únikmi si však teraz do rozpočtu napísať nemôže.

Lepší výber daní by tak podľa neho mohol byť aj odpoveďou na kritiku, že rozpočet je postavený na príliš veľkom objeme jednorazových opatrení. Eliminácia daňových únikov je totiž podľa ministra štrukturálnou zmenou, ktoré bude prinášať príjmy aj v ďalších rokoch. Odmieta aj kritiku kvôli takzvaným superdividendám zo štátnych podnikov. Podľa Kažimíra sa totiž tieto postupy využívali aj za pravicových vlád a nie je to nič nezvyčajné.

Peter Kažimír ukončil 24 hodín rozpravy o rozpočte

Kažimír tak bol posledný, ktorý v rámci diskusie o rozpočte v pléne Národnej rady SR vystúpil. V rozprave pritom spolu odznelo vyše 40 príspevkov. Hlasovať o návrhu zákona roka by sa malo podľa slov predsedu parlamentu Pavla Pašku vo štvrtok o 15:00. Definitívne však o čase hlasovania majú poslanci rozhodnúť vo štvrtok dopoludnia.

Pôvodný návrh rozpočtu predložený do parlamentu pritom počítal pre budúci rok s deficitom na úrovni 2,83 % hrubého domáceho produktu, čo by oproti tohtoročným plánovaným takmer trom percentám znamenalo iba mierne zníženie. Po poslednej aktualizácii daňových prognóz však predstavitelia rezortu financií avizovali, že časť z dodatočných príjmov pôjde v budúcom roku aj na znižovanie schodku, ktorý by tak mal dosiahnuť 2,6 % výkonu ekonomiky.

Z dôvodu nových prognóz o vývoji príjmov z daní a odvodov, podľa ktorých by tieto príjmy mali byť len v budúcom roku vyššie o 375 mil. eur, poslanci už pri prerokúvaní rozpočtu vo finančnom výbore navrhli v rozpočte úpravy. Oproti pôvodnému návrhu by sa tak mali príjmy štátneho rozpočtu v budúcom roku zvýšiť z 13,837 mld. eur na 14,108 mld. eur pri súčasnom navýšení výdavkov z 17,223 mld. eur na 17,392 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu sa tak oproti pôvodnému plánu navrhuje nižší o 102,2 mil. eur na 3,284 mld. eur.

Okrem zníženia deficitu má ísť časť dodatočných príjmov z daní a odvodov v budúcom roku napríklad aj na platy učiteľov, kde sa navrhujú zvýšiť výdavky rezortu školstva o 30 mil. eur. Ďalších vyše 52 mil. eur má smerovať do rozpočtu ministerstva zdravotníctva, najmä na poistné platené štátom. Navrhuje sa tiež zvýšiť výdavky rezortu dopravy o takmer 92 mil. eur na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest. Vyše 3 mil. eur by malo putovať aj na pokrytie výdavkov Slovenskej akadémie vied.

Viac o rozpočte 2014:

Ficova vláda schválila rozpočet na rok 2014

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí