Rozvoj jadra zníži ceny energie, zhodli sa Fico a Nečas

BRATISLAVA 30. mája (SITA, Reuters) – Rozvoj jadrovej energetiky môže priniesť zníženie cien elektriny a zvýšenie konkurencieschopnosť Európy.

Zhodli sa na tom premiéri Slovenskej a Českej republiky Robert Fico a Petr Nečas počas Európskeho jadrového fóra. „Bez rozvoja jadrovej energetiky nie je možné udržať konkurencieschopnosť a udržanie energetickej bezpečnosti. Plánujeme aj naďalej rozvíjať jadrovú energetiku,“ vyhlásil Nečas na tlačovej besede.

Podľa premiéra Fica, Európa stráca konkurencieschopnosť vzhľadom na rast cien elektrickej energie. „Jadrová energetika by prispela k zníženiu cien elektrickej energie. Výroba elektrickej energie z jadra musí byť zastúpená v energetickom mixe,“ myslí si Fico. Podľa neho Slovensko ako aj Česko prispeli a prispievajú k rozvoju jadrovej energetiky.

„Jadrová energetika bola takmer na kolenách. Slovensko aj ČR prispeli k tomu, aby bolo jadro brané ako rovnocenný zdroj výroby elektrickej energie,“ konštatoval Fico. Slovenský premiér na jadrovom fóre, ktoré sa koná v Prahe, taktiež vyhlásil, že výstavba nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach je stále veľmi aktuálna.

Fico ďalej povedal, že projekt na dostavbu tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce sa dostal príliš ďaleko, aby nabral iný smer. Povedal tiež, že je potrebná nová dohoda týkajúca sa financovania projektu. Slovenské elektrárne, v ktorých má taliansky Enel 66-percentný podiel a zvyšok pripadá na štát, chcú 800 mil. eur navyše k 3 mld. eur, ktoré už na projekt boli vyčlenených. Štát v utorok na stretnutí akcionárov požiadavku zamietol a spoločnosť informovala, že to môže ohroziť celý projekt.

Dva bloky jadrovej elektrárne Mochovce by mali začať prevádzku v roku 2014 a 2015, čo predstavuje dvojročné omeškanie. Tento projekt je podľa Fica blízko dokončenia a preto budú musieť obe strany nájsť prijateľné riešenie, aby sa uzavrela dohoda v čo najkratšom čase. „Nemám na mysli, že jedna strana by mala ustúpiť. Očakáva tiež z druhej strany (akcionárov), že budú musieť prijať určité rozhodnutia, ktoré sa im nemusia páčiť,“ uviedol slovenský premiér.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...