Rozvojové ekonomiky brzdia svet, čísla išli dole

WASHINGTON 16. januára (WEBNOVINY) – Frustrujúco pomalé ozdravovanie ekonomík v rozvinutých krajinách brzdí globálnu ekonomiku.

Vyhlásil to v utorok Andrew Burns, autor správy Svetovej banky (SB) o výhľadoch svetovej ekonomiky. SB preto musela znížiť predpoklad miery rastu celosvetového HDP na 2,4 % z 3,0 % ohlásených v júni 2012. Ozdravenie, ktoré sa pôvodne očakávalo začiatkom roka, teraz podľa SB príde až v druhom štvrťroku.

Rast hospodárstva v rozvinutých ekonomikách v roku 2013 porastie len o slabých 1,3 %, tvrdí Burns. Brzdia ho škrty vo výdavkoch, vysoká nezamestnanosť a nízka dôvera spotrebiteľov i firiem. Aktivita by mala zosilnieť budúci rok a v roku 2015 by rast mal dosiahnuť 2,5 %.

Nervozitu na finančných trhoch pritom v súčasnosti stupňuje dohadovanie sa amerických politikov o navýšení úverového stropu krajiny. „Neistota okolo ďalších krokov USA už teraz rast tlmí,“ dodala Svetová banka. Washington vyzvala, aby navrhol dôveryhodný strednodobý fiškálny plán a prestal s „prekáračkami“ o limite, ktorý si určujú politici sami.

Vo svetle zníženia predpokladaného celosvetového rastu SB zoškrtala aj svoju predpoveď pre rozvojové krajiny. Tie minulý rok rástli najpomalším tempom za desaťročie a tento rok podľa banky porastú tempom 5,5 %. Pred začiatkom celosvetovej finančnej krízy v roku 2007 pritom ako celok rástli ročne tempom okolo 7,5 %, Čína dokonca o 10 % ročne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...