Rumunsko sa do eurozóny neponáhľa, čaká na lepšie podmienky

5.11.2012

BUKUREŠŤ 5. novembra (WEBNOVINY) – Rumunsko sa rozhodlo oddialiť svoj vstup do európskej menovej únie, ktorý si predtým stanovilo na rok 2015. Členom eurozóny sa však stále chce stať, no až keď budú „podmienky príhodnejšie“.

„Termín 2015 nebol vytesaný do skaly,“ povedal novinárom premiér Victor Ponta. Rumunsko sa podľa neho bude naďalej snažiť o splnenie podmienok na prijatie spoločnej meny, ktoré stanovuje Maastrichská dohoda.

Ponta zdôraznil, že z hľadiska ekonomiky je dôležité dodržiavať konvergentné kritériá vrátane udržania inflácie a štátneho deficitu. Ponta sa vyjadril potom, ako guvernér Národnej banky Mugur Isarescu cez víkend vyhlásil, že termín prijatia eura v roku 2015 je v súčasnosti nereálny.

Rumunsko dostalo v máji 2009 od Medzinárodného menového fondu, EÚ a Svetovej banky záchranný balík v hodnote 20 miliárd eur výmenou za prijatie prísnych rozpočtových škrtov.

V marci 2011 tieto inštitúcie súhlasili s poskytnutím ďalších piatich miliárd eur, no len v prípade nevyhnutnosti. V utorok pricestujú do Rumunska audítori EÚ a MMF, aby zhodnotili ekonomický pokrok krajiny.