Rusi chcú na Slovensku postaviť geotermálnu elektráreň

21.8.2012

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Slovensko možno bude mať geotermálnu elektráreň. Postaviť ju plánuje v katastrálnom území obce Trnovec nad Váhom v šalianskom okrese spoločnosť A.I. Farma, s.r.o. Náklady na výstavbu geotermálnej elektrárne by mali dosiahnuť zhruba 32 mil. eur.

„Analýza teplotných pomerov a poľa hustoty zemského tepelného toku preukázala a potvrdila priaznivé geotermické podmienky,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Inštalovaný výkon plánovanej geotermálnej elektrárne by mal byť päť megawattov. Hĺbka vrtov bude dosahovať do päť kilometrov. Elektráreň bude elektrinu vyrábať prostredníctvom tepla z geotermálneho vrtu.

Teplota geotermálnych vrtov by mala dosahovať 150 až 160 celziových stupňov. Investor chce túto zelenú energiu dodávať do distribučnej siete.

Geotermálna elektráreň by sa mala nachádzať v areáli poľnohospodárskeho družstva Horný Jatov. S výstavbou elektrárne chce investor začať v druhom kvartáli budúceho roka. Ukončenie výstavby je naplánované koncom roka 2014.

Vďaka tomuto investičnému projektu by malo vzniknúť trinásť nových pracovných miest. Firma A.I. Farma už dávnejšie avizovala, že v spomínanom poľnohospodárskom areáli chce postaviť aj bioplynovú stanicu.

Spoločnosť A.I. Farma vznikla podľa výpisu z Obchodného registra v roku 2011. Jediným spoločníkom vo firme je spoločnosť Arcade Invest, ktorú ovládajú fyzické osoby žijúce v Ruskej federácii.